Indexable Boring Bar, SCFT B32MM-320, 320.00mm L, Steel
  • Mfr # 910-000-079
  • Zoro # G9237121
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Material
Steel
ANSI Code
SCFT B32MM-320
Bar Dia.
1.259"
Min. Bore
1.575"
Style
Chatter-Free
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
320.00mm
Bar Dia.
1.259"
Shank Dia.
32.00mm
Min. Bore Dia.
1.5750 in
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
Steel
ANSI Code
SCFT B32MM-320
Min. Bore
1.575"
Style
Chatter-Free
Type
Turning
ANSI Number
SCFT B32MM-320
Compatible Hardware
#10-24 Head Bolt
Coolant Fed
Coolant Through
Cutting Application
Boring
Toolholder Style
SCFT B
Vibration Dampening
Yes
Description
Indexable Boring Bar, SCFT B, Overall Length 320.00mm, SCFT B32MM-320, #10-24 Head Bolt, Coolant Through, Boring