  • Mfr # BULK-RS-NHS40-198
  • Zoro # G7795065
/ea
Key Features
Thickness
1/16"
Width
12"
Length
10 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS40-198
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
12"
Length
10 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BC 410
Tensile Strength
1,500 psi
Durometer
40A
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Shape
Roll
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/16" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long