  • Mfr # BULK-RS-NN60-113
  • Zoro # G007032704
/ea
Key Features
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
480"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NN60-113
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
480"
Details
Item
Multipurpose Neoprene Rubber Sheets, Strips & Rolls
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BC 608
Elongation
Compression Set
0.28
Temperature Range
-30° to 200°F
Texture
Smooth
Durometer
60A
Grade
Nonmarking
Density
1.5 g/cm3
Tensile Strength
1,200 psi