  • Mfr # BULK-RS-S40WFDA-7
  • Zoro # G100437659
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/2"
Width
36"
Length
30 ft.
Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40WFDA-7
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/2"
Width
36"
Length
30 ft.
Color
White
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 GE 404, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Elongation
4
Density
1.25 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Tensile Strength
700 psi
Shape
Roll
Grade
Food
Temperature Range
-80 Degrees to 450 Degrees F
Durometer
40A
Compression Set
0.3
Description
White FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/2" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long