  • Zoro # G616300751
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. Resolution
1920 x 1080
Width
21.2"
Speakers
Yes
Native Contrast Ratio
VESA Mount Compatible
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VA2456A-MHD_H2
Zoro #
G616300751
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Width
21.2"
Screen Size Class
24"
Depth
2"
Viewable Screen Size
23.8"
Height
12.4"
Details
Max. Resolution
1920 x 1080
Speakers
Native Contrast Ratio
VESA Mount Compatible
VESA Mount Standard
100 x 100
Maximum Power Consumption
27 W
Number of VGA Ports
1
Vertical Viewing Angle
178°
Operating Power Consumption
19.50 W
Horizontal Viewing Angle
178°
Vertical Frequency
48 Hz to 120 Hz - DisplayPort, 48 Hz to 120 Hz - HDMI, 48 Hz to 75 Hz - VGA
Total Number of HDMI Ports
1
Horizontal Frequency
30 kHz to 135 kHz - HDMI, 24 kHz to 86 kHz - VGA, 30 kHz to 135 kHz - DisplayPort
Number of Screens
2
Screen Mode
Full HD
Standard Refresh Rate
120 Hz
Panel Technology
In-plane Switching (IPS) Technology
Operating Humidity Range
20% to 90% (Non-condensing)
Number of DisplayPorts
Response Time
4 ms
HDMI
Bezel Design
Frameless
DisplayPort In
Energy Star
HDMI Inputs
Aspect Ratio
16:9
Environmentally Friendly
Dynamic Contrast Ratio
Brightness
250 Nit
Backlight Technology
LED
DisplayPort
Color
Black
Standby Power Consumption
300 mW
Features
Number of Speakers
Operating Temperature Range
32°F (0°C) to 104°F (40°C)