24INCH/USB-C/1920X1080
  • Mfr # VP2468A
  • Zoro # G814909183
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Screen Size
24 in
Height
12.2 in
Width
21.2 in
Depth
1.9 in
Aspect Ratio
16:9
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VP2468A
Country of Origin
China
Dimensions
Screen Size
24 in
Height
12.2 in
Width
21.2 in
Depth
1.9 in
Width with Stand
21.22 in
Height with Stand
16.61 in
Depth with Stand
8.46 in
Details
Item
LED Monitor
Aspect Ratio
16:9
Screen Refresh Rate
75 Hz
Max. Resolution
1920 x 1080
Series
VP
Standby Power Consumption
300 mW
Viewing Angle
178° (H); 178° (V)
Green Environmental Attribute
Energy Star; Environmentally Friendly
Response Time Details
5ms GTG
Mounting
Desk, Wall
VGA
No
Number of Screens
1
Number of HDMI Ports
1
Screen Mode
Full HD
Color Supported
16.7 Million Colors
Number of USB 2.0 Ports
3
Number of USB Ports
4
Number of USB Type-C Ports
DVI
No
Swivel Angle
60°
Operating Power Consumption
25 W
Off-Mode Power Consumption
180 mW
Features
Anti-glare, 3H Surface Hardness
Horizontal Frequency
15 kHz to 90 kHz
Number of DisplayPorts
Network (RJ-45)
Yes
DisplayPort
Yes
HDMI Version
1.4
Includes
Power Cable, DP to DP Cable, USB Type C cable, Quick Start Guide
Stand Adjustments
Swivel, Tilt, Height
Panel Technology
In-plane Switching (IPS)
VESA Mount Compatible
Glass Hardness
3H
Vertical Frequency
50 Hz to 60 Hz
Standards
cTUVus, FCC-B, ICES003, Energy Star, EPEAT, MX-CoC, Mexico Energy
Backlight Technology
LED
USB Type-C
Native Contrast Ratio
USB
Brightness
250 Nit
VESA Mount Standard
100 x 100
HDMI
Input Voltage
100V to 240V