  • Mfr # VBMT110308-FM6 WSM20S
  • Zoro # G4881681
/ea
Key Features
Insert Shape
Diamond
Insert Style
VBMT
Inscribed Circle
2
Insert Size
222
Chip-Breaker
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VBMT110308-FM6 WSM20S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
222
Corner Radius
2
Nose Radius
0.031"
Mounting Hole Dia.
0.110"
Insert Thickness
0.1250"
Depth of Cut
0.50 to 1.60mm
Cutting Edge Length
11.07mm