  • Mfr # VBMT160404-MP4 WPP10S
  • Zoro # G7926935
/ea
Key Features
Insert Shape
Diamond
Insert Style
VBMT
Inscribed Circle
3
Insert Size
331
Chip-Breaker
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VBMT160404-MP4 WPP10S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
331
Corner Radius
1
Insert Thickness
0.1880"
Nose Radius
0.0160"
Mounting Hole Dia.
0.173"
Depth of Cut
0.40 to 2.00mm
Thickness
3
Cutting Edge Length
16.00mm