  • Mfr # A16R-SVQBR11
  • Zoro # G8294045
Overall Length
200.00mm
Insert Shape
35 Degrees Diamond
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A16R-SVQBR11
Overall Length
200.00mm
Bar Dia.
0.630"
Insert Size
1103
Shank Dia.
16.00mm
Max. Bore Depth
64.00mm
Min. Bore Dia.
22.00mm
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Lead Angle
107 Degrees
Style
107 Degrees Boring and Facing
ANSI Number
A16R-SVQBR11
Min. Bore
0.787"
For Use With
VB/C1103 Series
Left/Right Hand
Right
Includes
FS1490 Torx Key, FS2172 Clamping Screw
Cutting Direction
Right Hand
Insert Clearance Angle
5 Degrees
Center to Cutting Tip
13.00mm
Insert Style
VB
ISO Number
A16R-SVQBR11
Compatible Hardware
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape 35 Degrees Diamond, Overall Length 200.00mm, 107.5 Degrees , 13.00mm, FS1490 Torx Key, FS2172 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Right Hand