  • Mfr # A16R-SDQCL07
  • Zoro # G7886331
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
200.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Left/Right Hand
Left
Min. Bore
0.787"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A16R-SDQCL07
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
200.00mm
Bar Dia.
0.630"
Insert Size
Shank Dia.
16.00mm
Min. Bore Dia.
20.00mm
Max. Bore Depth
64.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Left/Right Hand
Left
Min. Bore
0.787"
Lead Angle
107 Degrees
Mounting Style
Screw Clamp
Rake
Positive
Type
Coolant Thru
Style
107 Degrees Boring and Facing
ANSI Number
A16R-SDQCL07
Cutting Edge Type
0 Degrees
For Use With
DC0702 Series
Includes
FS1490 Torx Key, FS2061 Clamping Screw
Cutting Direction
Left Hand
Number of Inserts
1
Secondary Material Application ISO Code
H
Approach Angle
107.5 Degrees
Insert Style
DC
Head Material
Steel
Insert Holding Type
Screw On
Secondary Material Application
Hardened Steel
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Cutting Application
Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Number of Coolant Holes
1
Primary Material Application
Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
ISO Number
A16R-SDQCL07
Compatible Hardware
Center to Cutting Tip
11.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 200.00mm, 107.5 Degrees , 11.00mm, FS1490 Torx Key, FS2061 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Left Hand