  • Mfr # A25T-DCLNL12
  • Zoro # G7818447
Key Features
Overall Length
300.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Rake
Negative
Mounting Style
Top and Hole Clamping
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A25T-DCLNL12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
300.00mm
Bar Dia.
0.984"
Shank Dia.
25.00mm
Insert Size
1204
Min. Bore Dia.
32.00mm
Max. Bore Depth
100.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Rake
Negative
Mounting Style
Top and Hole Clamping
Min. Bore
1.260"
Type
Coolant Thru
Lead Angle
95 Degrees
Left/Right Hand
Left
ANSI Number
A25T-DCLNL12
For Use With
VB/VC1604 Series
Cutting Edge Type
-6 Degrees
Style
95 Degrees Boring and Facing
Cutting Direction
Left Hand
Includes
Side Cutting Edge Angle
-6 Degrees
Cutting Application
Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Approach Angle
95 Degrees
ISO Number
A25T-DCLNL12
Primary Material Application ISO Code
H, K, S
Insert Holding Type
Clamp
Center to Cutting Tip
17.00mm