  • Mfr # A32T-DCLNR12
  • Zoro # G7861253
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
300.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Mounting Style
Top and Hole Clamping
Bar Dia.
1.260"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A32T-DCLNR12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
300.00mm
Bar Dia.
1.260"
Insert Size
Shank Dia.
32.00mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Max. Bore Depth
128.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Mounting Style
Top and Hole Clamping
Style
95 Degrees Boring and Facing
For Use With
CN1204 Series
Left/Right Hand
Right
Cutting Edge Type
-6 Degrees
Rake
Negative
Lead Angle
95 Degrees
Min. Bore
1.575"
ANSI Number
A32T-DCLNR12
Type
Coolant Thru
Cutting Direction
Right Hand
Includes
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Steel, Titanium
Secondary Material Application
Stainless Steel
Side Cutting Edge Angle
-6 Degrees
Insert Style
CN
Coolant Fed
Coolant Through
Compatible Hardware
Approach Angle
95 Degrees
Primary Material Application ISO Code
H, K, S
Center to Cutting Tip
22.00mm