  • Mfr # A25T-SWLCR06
  • Zoro # G7849843
Overall Length
300.00mm
Insert Shape
Trigon
Min. Bore
1.260"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A25T-SWLCR06
Overall Length
300.00mm
Bar Dia.
0.984"
Shank Dia.
25.00mm
Insert Size
06T3
Min. Bore Dia.
32.00mm
Max. Bore Depth
100.00mm
Insert Shape
Trigon
Min. Bore
1.260"
For Use With
WC06T3 Series
ANSI Number
A25T-SWLCR06
Style
95 Degrees Boring and Facing
Lead Angle
95 Degrees
Left/Right Hand
Right
Includes
FS1465 Torx Key, FS2062 Clamping Screw
Cutting Direction
Right Hand
Compatible Hardware
Center to Cutting Tip
17.00mm
1
Side Cutting Edge Angle
Approach Angle
95 Degrees
Insert Style
WC
ISO Number
A25T-SWLCR06
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape Trigon, Overall Length 300.00mm, 95 Degrees , 17.00mm, FS1465 Torx key, FS2062 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Right Hand