  • Mfr # A32T-DWLNL06
  • Zoro # G8032604
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
300.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Trigon
For Use With
WN0604 Series
Type
Coolant Thru
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A32T-DWLNL06
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
300.00mm
Bar Dia.
1.260"
Insert Size
0604
Shank Dia.
32.00mm
Max. Bore Depth
128.00mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Trigon
For Use With
WN0604 Series
Type
Coolant Thru
Lead Angle
95 Degrees
Cutting Edge Type
-6 Degrees
Min. Bore
1.575"
Style
95 Degrees Boring and Facing
Mounting Style
Top and Hole Clamping
Rake
Negative
ANSI Number
A32T-DWLNL06
Left/Right Hand
Left
Includes
Cutting Direction
Left Hand
Number of Inserts
1
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Primary Material Application ISO Code
H, K, S
Insert Holding Type
Clamp
Center to Cutting Tip
22.00mm