  • Mfr # TCMT110208-FM4 WSM10S
  • Zoro # G7939219
/ea
Key Features
Insert Shape
Triangle
Insert Style
TCMT
Inscribed Circle
1/4 in
Insert Size
21.52
Chip-Breaker
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TCMT110208-FM4 WSM10S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
21.52
Corner Radius
0.8 mm
Mounting Hole Dia.
0.110"
Nose Radius
0.0310"
Insert Thickness
0.0940"
Depth of Cut
0.10 mm to 1.50 mm
Through Hole Inside Dia.
2.8 mm
Cutting Edge Length
11 mm
Thickness
2.38 mm