  • Mfr # TCMT16T304-FM6 WSM20S
  • Zoro # G4781861
Inscribed Circle
3/8 in
Insert Size
32.51
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCMT16T304-FM6 WSM20S
Insert Size
32.51
Corner Radius
0.4 mm
Insert Thickness
0.1560"
Mounting Hole Dia.
0.173"
Nose Radius
0.016"
Thickness
3.97 mm
Cutting Edge Length
16.5 mm
Through Hole Inside Dia.
4.4 mm
Depth of Cut
0.30 mm to 2.00 mm