  • Mfr # DCLNL1616H12
  • Zoro # G2934376
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
100.00mm
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Shank Width
16.00mm
Toolholder Style
DCLN
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DCLNL1616H12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
100.00mm
Shank Width
16.00mm
Shank Height
16.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Toolholder Style
DCLN
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
ISO Number
DCLNL1616H12
Cutting Direction
Left Hand
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Approach Angle
95 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DCLN, Overall Length 100.00mm