  • Mfr # DDJNL2020K11
  • Zoro # G2957640
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Shank Height
20.00mm
Cutting Direction
Left Hand
Shank Width
20.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DDJNL2020K11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Shank Height
20.00mm
Shank Width
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
Toolholder Style
DDJN
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Approach Angle
93 Degrees
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
ISO Number
DDJNL2020K11
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DDJN, Overall Length 125.00mm