  • Mfr # DTGNR2020K16
  • Zoro # G2966086
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Toolholder Style
DTGN
Approach Angle
90 Degrees
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DTGNR2020K16
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Shank Height
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Shank Width
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
DTGN
Approach Angle
90 Degrees
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
ISO Number
DTGNR2020K16
Insert Shape
Triangle
Cutting Direction
Right Hand
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DTGN, Overall Length 125.00mm