  • Mfr # DVJNL2525M16
  • Zoro # G2957336
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
Shank Height
25.00mm
Shank Width
25.00mm
Approach Angle
93 Degrees
Insert Clearance Angle
0 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DVJNL2525M16
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Shank Height
25.00mm
Shank Width
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Approach Angle
93 Degrees
Insert Clearance Angle
0 Degrees
ISO Number
DVJNL2525M16
Toolholder Style
DVJN
Cutting Direction
Left Hand
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DVJN, Overall Length 150.00mm