  • Mfr # PCSNL2525M12
  • Zoro # G2905107
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
160.00mm
ISO Number
PCSNL2525M12
Approach Angle
45 Degrees
Toolholder Style
PCSN
Insert Holding Type
Lever Lock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PCSNL2525M12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
160.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Width
25.00mm
Shank Height
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
PCSNL2525M12
Approach Angle
45 Degrees
Toolholder Style
PCSN
Insert Holding Type
Lever Lock
Cutting Direction
Left Hand
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PCSN, Overall Length 160.00mm