  • Mfr # PTGNL1616H11
  • Zoro # G2949304
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
100.00mm
Toolholder Style
PTGN
Insert Holding Type
Lever Lock
Shank Width
16.00mm
Insert Shape
Triangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PTGNL1616H11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
100.00mm
Shank Width
16.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Shank Height
16.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
PTGN
Insert Holding Type
Lever Lock
Insert Shape
Triangle
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
PTGNL1616H11
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Approach Angle
90 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PTGN, Overall Length 100.00mm