  • Mfr # PTGNR3225P16
  • Zoro # G2948349
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
170.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Shank Width
25.00mm
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Holding Type
Lever Lock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PTGNR3225P16
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
170.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Shank Width
25.00mm
Shank Height
32.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Holding Type
Lever Lock
Toolholder Style
PTGN
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
Triangle
ISO Number
PTGNR3225P16
Approach Angle
90 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PTGN, Overall Length 170.00mm