  • Mfr # SDJCL1616H11
  • Zoro # G2902605
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
100.00mm
ISO Number
SDJCL1616H11
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Shank Width
16.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SDJCL1616H11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
100.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Shank Width
16.00mm
Shank Height
16.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
SDJCL1616H11
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
Insert Holding Type
Screw On
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Toolholder Style
SDJC
Approach Angle
93 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, SDJC, Overall Length 100.00mm