  • Mfr # STGCR1212F11
  • Zoro # G2901747
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
80.00mm
Insert Holding Type
Screw On
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Shank Width
12.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
STGCR1212F11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
80.00mm
Shank Width
12.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Shank Height
12.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Holding Type
Screw On
Insert Clearance Angle
7 Degrees
ISO Number
STGCR1212F11
Insert Shape
Triangle
Toolholder Style
STGC
Approach Angle
90 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, STGC, Overall Length 80.00mm