Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 3.20mm, Carbide, DC150-03-03.200A0-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-03.200A0-WJ30RE
  • Zoro # G0281368
/ea
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Depth:Dia. Ratio
3xD
List Number
DC150-03
Shank Type
Straight
Flute Type
Spiral
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DC150-03-03.200A0-WJ30RE
Country of Origin
China
Dimensions
Depth:Dia. Ratio
3xD
Drill Bit Size
3.20 mm
Shank Dia.
6 mm
Flute Length
20.00 mm
Overall Length
62.00 mm
Shank Length
36 mm
Maximum Drilling Depth
14.00 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
0.582mm
Details
Cutting Direction
Right Hand
List Number
DC150-03
Shank Type
Straight
Flute Type
Spiral
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Grade
WJ30RE
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Item
Jobber Length Drill Bit
Coolant Through
No
Drill Bit Material
Solid Carbide
Decimal Equivalent
0.1260
Standards
DIN 6537 K
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, P
Measurement System
Metric
Finish
TiNAl
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N, O, S
Series
Perform
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.1260, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Non-Coolant Through