  • Mfr # NG2M100RK
  • Zoro # G3592819
Width
3.81mm
Grade
TN6025
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
NG2M100RK
Width
3.81mm
Corner Radius
0.13mm
Insert Size
Depth of Cut
1.28mm
Thickness
5.56mm
Max. Grooving Width
1.00mm
Grade
TN6025
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
NG2M100RK
Coating
AlTiN
K
Finish - Machining
AlTiN
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
ANSI Code
NG2M100RK
Secondary Material Application ISO Code
H, K, N
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Number of Cutting Edges
Feed Type
High
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
Description
Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 1.00mm, ANSI Code NG2M100RK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style Double Sided, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD