Indexable Boring Bar, A25TPCLNL12, 300.00mm L, High Speed Steel, 80 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # A25TPCLNL12
  • Zoro # G3755989
Key Features
Overall Length
300.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
A25TPCLNL12
Left/Right Hand
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A25TPCLNL12
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
300.00mm
Insert Size
120408
Shank Dia.
25.00mm
Shank Length
261.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.90mm
Min. Bore Dia.
32.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
A25TPCLNL12
Left/Right Hand
Left Hand
Lead Angle
-5 Degrees
Type
Hole Clamping
Rake
-5 Degrees Radial, 0 Degrees Axial
Cutting Direction
Insert Style
CN
Number of Inserts
1
Insert Holding Type
P-Clamping (Lever Lock or Lock Pin)
Center to Cutting Tip
17.00mm
Toolholder Style
A-PCLN
Cutting Application
Boring
Coolant Fed
Coolant Through
Head Material
Steel
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
Approach Angle
95 Degrees
ISO Number
A25TPCLNL12
Measurement System
Metric
Description
Indexable Boring Bar, A-PCLN, Insert Shape 80 Degrees Diamond, Overall Length 300.00mm, A25TPCLNL12, 95 Degrees , 17.00mm, Coolant Through, Boring, Left Hand