Indexable Boring Bar, A40TMTFNL16, 300.00mm L, High Speed Steel, Triangle Insert Shape
  • Mfr # A40TMTFNL16
  • Zoro # G3575142
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
300.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Triangle
ANSI Code
A40TMTFNL16
Insert Size
160408
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A40TMTFNL16
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
300.00mm
Insert Size
160408
Shank Dia.
40.00mm
Min. Bore Dia.
50.00mm
Cutting Height
19.41mm
Insert Cutting Edge Length
16.50mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Triangle
ANSI Code
A40TMTFNL16
Cutting Direction
Left Hand
Left/Right Hand
Left Hand
Type
Top and Hole Clamping
Rake
-10 Degrees Radial, -5 Degrees Axial
Lead Angle
0 Degrees
Center to Cutting Tip
27.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Number of Coolant Holes
1
Side Cutting Edge Angle
0 Degrees
Number of Inserts
1
Approach Angle
90 Degrees
Insert Holding Type
Clamp and Lock Pin
Toolholder Style
A-MTFN
Cutting Application
Boring
ISO Number
A40TMTFNL16
Head Material
Steel
Insert Style
TN
Measurement System
Metric
Description
Indexable Boring Bar, A-MTFN, Insert Shape Triangle, Overall Length 300.00mm, A40TMTFNL16, 90 Degrees , 27.00mm, Coolant Through, Boring, Left Hand