Indexable Boring Bar, A50UMCLNR16, 350.00mm L, High Speed Steel, 80 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # A50UMCLNR16
  • Zoro # G3576332
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
350.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
A50UMCLNR16
Insert Size
160612
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A50UMCLNR16
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
350.00mm
Insert Size
160612
Shank Dia.
50.00mm
Shank Length
290.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.12mm
Min. Bore Dia.
63.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
A50UMCLNR16
Cutting Direction
Right Hand
Lead Angle
-5 Degrees
Type
Top and Hole Clamping
Rake
-5 Degrees Axial, -9 Degrees Radial
Left/Right Hand
Right Hand
Center to Cutting Tip
35.00mm
Toolholder Style
A-MCLN
Insert Holding Type
Clamp and Lock Pin
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
ISO Number
A50UMCLNR16
Cutting Application
Boring
Coolant Fed
Coolant Through
Head Material
Steel
Number of Inserts
1
Approach Angle
95 Degrees
Insert Style
CN
Measurement System
Metric
Description
Indexable Boring Bar, A-MCLN, Insert Shape 80 Degrees Diamond, Overall Length 350.00mm, A50UMCLNR16, 95 Degrees , 35.00mm, Coolant Through, Boring, Right Hand