Indexable Boring Bar, ABC1000R, 1.5500 in L, High Speed Steel, 80 Degrees Diamond Insert Shape
  • Mfr # ABC1000R
  • Zoro # G3575605
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
1.5500 in
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
ABC1000R
Shank Dia.
5/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ABC1000R
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.5500 in
Shank Dia.
5/32 in
Insert Size
120605
Shank Length
0.5500 in
Max. Bore Depth
1 in
Min. Bore Dia.
0.1800 in
Cutting Height
0.0100 in
Insert Cutting Edge Length
4.03mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ANSI Code
ABC1000R
Rake
0 Degrees Axial, 0 Degrees Radial
Left/Right Hand
Right Hand
Lead Angle
-7 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Type
Screw Clamping
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Style
CD
Number of Coolant Holes
1
ISO Number
ABC1000R
Compatible Hardware
T6 Insert Screw
Approach Angle
97 Degrees
Side Cutting Edge Angle
-7 Degrees
Insert Holding Type
Screw On
Insert Clearance Angle
15 Degrees
Center to Cutting Tip
0.0950 in
Number of Inserts
1
Cutting Application
Boring
Measurement System
Fractional Inch
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape 80 Degrees Diamond, Overall Length 1.5500 in, ABC1000R, 97 Degrees , 0.0950 in, T6 Insert Screw, Coolant Through, Boring, Right Hand