  • Mfr # TCF100408EPV36
  • Zoro # G3818289
/ea
Key Features
Insert Size
100408
Chip-Breaker
Yes
Grade
WN10PH
Cutting Direction
Right Hand
No. of Edges
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF100408EPV36
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
100408
Dimension Type
Inch
Thickness
3.60mm
Width
10.6000mm
Seat Size
E
Hole Dia.
3.40mm
Corner Radius
0.80mm
Cutting Edge Length
10.60mm
Details
Item
Indexable Drilling Insert
Chip-Breaker
Yes
Grade
WN10PH
Cutting Direction
Right Hand
No. of Edges
4
Inscribed Circle
0.3920 in
Insert Application
Drilling
Coating
TiB2
Insert Style
TCF
Insert Shape
V36
ISO Number
TCF100408EPV36
Material
Carbide
Mounting Style
Taper Screw
Insert Material
Carbide
Shape
Triangle
Relief Angle
11 Degrees
Primary Material Application ISO Code
N
Material - Machining
Number of Cutting Edges
Coating Process
PVD
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium
Manufacturer Grade
Finish - Machining
TiB2
ANSI Code
TCF100408EPV36
Peripheral Insert Style
Periphery
Finish
Measurement System
Decimal Inch
Description
Indexable Drilling Insert, Seat Size E, Relief Angle 11 Degrees , TiB2, ANSI Code TCF100408EPV36, Coating Process PVD, Corner Radius 0.80mm, Hole Dia. 3.40mm