  • Mfr # TCF340R3SLR40ME
  • Zoro # G3762803
Diameter
40.00mm
Ratio
3xD
Shank Length
70.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF340R3SLR40ME
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
210.21mm
Min. Drill Dia.
34.00mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Max. Drilling Depth
103.21mm
Flute Length
133.80mm
Max. Drill Dia.
35.00mm
ISO Number
TCF340R3SLR40ME
ANSI Code
TCF340R3SLR40ME
Description
Indexable Insert Drill, 3xD, Max. Drilling Depth 103.21mm, TCF340R3SLR40ME, TCF, Coolant Through