  • Mfr # TCF510R3SLR40MG
  • Zoro # G3762480
Diameter
40.00mm
Ratio
3xD
Overall Length
271.81mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF510R3SLR40MG
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
40.00mm
Overall Length
271.81mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Max. Drilling Depth
154.81mm
Flute Length
195.60mm
Min. Drill Dia.
51.00mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Max. Drill Dia.
52.00mm
ANSI Code
TCF510R3SLR40MG
ISO Number
TCF510R3SLR40MG
Description
Indexable Insert Drill, 3xD, Max. Drilling Depth 154.81mm, TCF510R3SLR40MG, TCF, Coolant Through