  • Mfr # BULK-RS-N70MIL-24
  • Zoro # G2739457
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N70MIL-24
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
12 in
Thickness
1/32"
Width
12"
Length
36"
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
250 %
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Tensile Strength
1,800 psi
Compression Set
30 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Military Specification, Material Neoprene, Standards MIL-R-6855 Class 2 Grade 70, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in