  • Mfr # BULK-RS-H60FDA-335
  • Zoro # G6482542
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60FDA-335
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Width
12"
Thickness
3/16"
Length
12"
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
330 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 507, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Material
Application
Food Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
FDA Grade
Color
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Weather Resistance
Fair
Minimum Temperature
Oil Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Density
1.4 g/cc
Tensile Strength
1,000 psi
Tear Strength
22 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
Shape
Sheet
Compression Set
35 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color White, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 507, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in