  • Mfr # BULK-RS-H60MIL-29
  • Zoro # G1409563
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60MIL-29
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Width
36"
Thickness
3/16"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
300 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-3065D SB 615 F2
Grade
Military
Color
Application
Oil Resistant
Type
Military Specification
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Density
1.35 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,600 psi
Tear Strength
20 N/mm
Texture
Smooth
Compression Set
30 %
Minimum Temperature
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Excellent
Weather Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Military Specification, Material Buna-N, Standards MIL-R-3065D SB 615 F2, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,600 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in