  • Mfr # M55010.030.0020
  • Zoro # G2305694
Thread Size
M3-0.50
Head Width
5.50 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M55010.030.0020
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
20 mm
Head Width
5.50 mm
Min. Thread Length
20 mm
Head Height
2 mm
Hex Head Cap Screw
Fastener Industry Standards
DIN 933
Tensile Strength
101,500 psi
Screw Industry Standards
Head Type
Hex
Threadlocker Maximum Temperature
0.5 mm
Thread Pitch
0.5 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Dimensional Standards
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M3-0.50, Fastener Length 20 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 20 mm, Head Height 2 mm, Head Width 5.5 mm, Package Quantity 50