  • Mfr # M55010.030.0008
  • Zoro # G2765332
Thread Size
M3-0.50
Head Width
5.50 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55010.030.0008
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
8 mm
Head Width
5.50 mm
Head Height
2 mm
Min. Thread Length
8 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
0.5 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Dimensional Standards
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M3-0.50, Fastener Length 8 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 8 mm, Head Height 2 mm, Head Width 5.5 mm, Package Quantity 50