  • Mfr # M55010.030.0035
  • Zoro # G2349496
Thread Size
M3-0.50
Head Width
5.50 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M55010.030.0035
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
35 mm
Head Width
5.50 mm
Head Height
2 mm
Min. Thread Length
35 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
0.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M3-0.50, Fastener Length 35 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 35 mm, Head Height 2 mm, Head Width 5.5 mm, Package Quantity 50