  • Mfr # AA6061/11125-36
  • Zoro # G016313139
T6
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/11125-36
Overall Length
36 in
Outside Leg Length
7/8 in
Overall Width
1 in
Inside Leg Length
36 in
Leg Thickness
1/8 in
Overall Height
1 in
T6
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Elongation
17 %
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
6061
Yield Strength
40,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
95 BHN
Tensile Strength
45,000 psi