  • Mfr # AA6061/22250-12
  • Zoro # G716313033
T6
Brinell Hardness
95 BHN
Heat Treatable
Heat Treatable
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/22250-12
Overall Height
2 in
Outside Leg Length
1 3/4 in
Overall Width
2 in
Overall Length
12 in
Inside Leg Length
12 in
Leg Thickness
1/4 in
Aluminum Angle
Brinell Hardness
95 BHN
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Tensile Strength
45,000 psi
Shape
Includes Material Certificate
No Certificates Included
System of Measurement
Inch
Yield Strength
40,000 psi
Fabrication
Welded
Leg Edge Shape
Round
Elongation
17 %
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 12 in, Outside Leg Length 1 3/4 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 12 in, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included