  • Mfr # AA6063/750750125-84
  • Zoro # G916313161
Inside Leg Length
84 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/750750125-84
Inside Leg Length
84 in
Overall Length
7 ft
T52
Heat Treatable
Heat Treatable
Elongation
12 %
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Welded
System of Measurement
Inch
Material Grade
6063
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Leg Edge Shape
Square
Yield Strength
21,000 psi
Tensile Strength
27,000 psi