  • Mfr # AA6061/11250-12
  • Zoro # G016313030
Outside Leg Length
3/4 in
Leg Thickness
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/11250-12
Outside Leg Length
3/4 in
Leg Thickness
1/4 in
Overall Height
1 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1 in
Inside Leg Length
12 in
Round
Material Grade
6061
Fabrication
Welded
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %
Brinell Hardness
95 BHN
Yield Strength
40,000 psi