  • Mfr # AA6061/11250-72
  • Zoro # G416312992
Overall Width
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/11250-72
Overall Width
1 in
Outside Leg Length
3/4 in
Overall Length
6 ft
Overall Height
1 in
Leg Thickness
1/4 in
Inside Leg Length
72 in
Yield Strength
40,000 psi
Shape
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Elongation
17 %
Tensile Strength
45,000 psi