  • Mfr # AA6061/12501250125-36
  • Zoro # G616313096
T6
Brinell Hardness
95 BHN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/12501250125-36
Overall Width
1 1/4 in
Overall Height
1 1/4 in
Overall Length
36 in
Inside Leg Length
36 in
Outside Leg Length
1 1/8 in
Leg Thickness
1/8 in
T6
Brinell Hardness
95 BHN
Yield Strength
40,000 psi
Material Grade
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %