  • Mfr # AA6061/44250-12
  • Zoro # G516313196
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/44250-12
Overall Length
12 in
Overall Height
4 in
Inside Leg Length
12 in
Overall Width
4 in
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %
Yield Strength
40,000 psi