  • Mfr # AA6061/12501250125-84
  • Zoro # G416313135
Outside Leg Length
1 1/8 in
Heat Treatable
Heat Treatable
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/12501250125-84
Outside Leg Length
1 1/8 in
Leg Thickness
1/8 in
Inside Leg Length
84 in
Overall Length
7 ft
Aluminum Angle
Leg Edge Shape
Round
Tensile Strength
45,000 psi
Material Grade
6061
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
System of Measurement
Inch
Elongation
17 %
Brinell Hardness
95 BHN
Shape
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
40,000 psi