  • Mfr # AA6063/750750065-72
  • Zoro # G516313233
Tensile Strength
27,000 psi
Outside Leg Length
11/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/750750065-72
Outside Leg Length
11/16 in
Inside Leg Length
72 in
Overall Length
6 ft
Leg Thickness
1/16 in
Overall Width
3/4 in
Overall Height
3/4 in
Tensile Strength
27,000 psi
Elongation
12 %
Shape
Heat Treatable
Heat Treatable
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Yield Strength
21,000 psi