  • Mfr # AA6061/12501250250-36
  • Zoro # G116313039
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/12501250250-36
Overall Length
36 in
Leg Thickness
1/4 in
Outside Leg Length
1 in
Inside Leg Length
36 in
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %
Inch
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 36 in, Outside Leg Length 1 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 36 in, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included